Web Tasarım Trendleri

web-tasarim-trendleri-3

Kasım ayına geldik, artık bu senenin tasarım trendlerini inceleyerek hangilerinin 2015’e başarılı bir şekilde girebileceğini incelemenin zamanı geldi. Bu yazıda 2015 yılına girerken bilmeniz gereken web tasarım trendlerinden bahsedeceğiz.

Bütün Ekranlara Duyarlı (Responsive)Tasarım

Son birkaç yıldır responsive tasarım kendini web tasarımda yeni bir standart olarak kabul ettirdi. Hala uygulanması sırasında ortaya çıkan pürüzler mevcut fakat hiç kimse responsive tasarım yönteminden vazgeçebilecek gibi durmuyor ve tam tersine gün geçtikçe daha fazla site responsive tasarım kullanmaya başlıyor. Trend olarak başlayan bu tasarım modeli 2014 yılı boyunca sıkça kullanıldı ve 2015 yılı içerisinde de devam edeceğe benziyor.

 

 

2) Hayalet Butonlar

Hayalet butonlar göze çarpan bir tasarım özelliği, nedeni ise çok belli: küçük, zarif, ve etkileyici bir animasyonla çok hoş bir kullanıma sahip olabiliyorlar. Bu trendin 2015’te de devam edeceği kesin özellikle de arka plan görselleriyle uyumunu düşünürsek.

hayalet nuton

 

3) Tipografiyi Ön Plana Çıkarın

Web sitelerinde kullanabileceğiniz yazı tipleri ve yazı yüzleri git gide güzelleşmeye ve aynı zamanda pahalı olmaya başladı, artık bu tarz kitleri kullanabilmek için daha fazla bütçe ayırmanız gerekiyor. Fakat Google Fonts’un hayatımıza girmesiyle bu durum değişmeye, yeni ve güzel yazı tipi kitleri daha az ücretlerle web tasarımcıları tarafından kullanılmaya başlandı. Bu duruma ek olarak WordPress teması tasarımcılarının daha rahat ve farklı tipografi kullanmalarını, tipografi odaklı ve zarif temalar hazırlamalarına olanak sağla

04

4. Geniş ve Etkileyici Arkaplan Resimleri & Videoları

Devam edecek olan diğer bir trend ise; geniş ve etkileyici arka plan görselleri veya video kullanımları. Web sitenizi öne çıkarmanın en basit yollarından biri ise etkileyici bir içeriğin girişte gösterimidir. Bu trend bunu uygulamanızın en iyi yollarından biri ve tasarım felsefesine göre reklam hilesi gibi durmayan ve içeriği etkileyici bir şekilde gösteren bir yol.

 

5) Tıklamak Yerine Aşağı Kaydırmak

Aşağı doğru kaydırmaya olanak sağlayan web sitesi tasarımları, daha içgüdüsel, daha kolay, yüklenme için beklenen zamanı azaltan ve daha dinamik bir deneyime izin veren bir yöntem. Mobil web büyümeye devam ettikçe web tasarımı mobil deneyimlerinin daha etkili ve eğlenceli olması için değişmeye devam edecek ve bu durum aşağı kaydırmanın tıklamanın ötesine geçeceğini gösteriyor.

 Tıklamak Yerine Aşağı Kaydırmak

6) Kart Tasarımı Gelişerek Devam Edecek

Kart tasarımı web tasarımcıları için duyarlı tasarım yaparken kullanılan uygun bir yol olarak karşımıza çıkmaya başladı. Kartlar içeriği modüller halde tutmak, kolonları tekrar tekrar düzenlemekten kaçmak ve aynı zamanda kullanıcıyı daha fazla içerik okumaya yönlendirmek için en iyi yollardan biri. Kısacası; kart odaklı tasarım çok yönlülük için sade ve basit bir yol 2014’ün geri kalanı ve 2015’te bu tarz tasarımları görmeye alışın.

 

7) “Material Design”nın Yükselişi

Flat Design geçtiğimiz iki yıl içerisinde büyük bir artış gösterdi ve 2015’te de böyle devam edecek gibi gözüküyor. Fakat Flat Design tek başına bir kavram olarak ortaya çıkmışken artık Material Design’ın bir parçası olarak devam ediyor.

 

Peki, Material Design nedir?

 

Material Design, geçtiğimiz aylarda Google tarafından ortaya çıkarılmış genel olarak mobil aygıtlar için kullanılan yeni bir tasarım konsepti. “Materyal” metaforu gerçek hayatı ve hareketleri web ortamına rasyonalize eden bir yöntem. Dokunulabilir bir temele dayanan materyal anlayışımız, kağıt ve mürekkepten yola çıkan fakat yine de hayal gücüne ve sihre imkan sağlayan bir düşünce sistemi olarak anlatılabilir.

Google, Materyal Design ile Flat Design kavramını da içine alarak; incelikle hazırlanmış, katmanların kullanıldığı arayüzler ve animasyonlu geçişler öne sürerek somut dünya algısı yaratmayı amaçlıyor.

material design

8) Küçük Etkileşimlerin Gücü

Microinteractions diye adlandırılan bu trend ise, online kullanımlarda karşımıza çıkan anlık deneyimleri içeriyor. Web sitelerinde karşımıza çıkan mail bilgilendirme öneri kutucukları örnek olarak verilebilir. Bu etkileşim; kullanıcı bağlılığını artırırken aynı zamanda sitenize üye olan daha çok insan anlamına geliyor. Bu tarz etkileşimler gelecekte kendini daha fazla göstermeye devam edecek.

 

9) Hikaye Anlatma Metodu

Markanızı, serilerinizi, konseptlerinizi ve değerlerinizi hikaye anlatma metoduyla yeniden tasarlayın. Aşağıdaki web sitesi bunun için çok güzel bir örnek.

 

http://www.dangersoffracking.com/

 

10) Kişiselleştirme

‘Cookie’ kullanmanın amacı sitenize tekrar gelen kullanıcıya ilk kullanıcı gibi davranmadan kişinin ilgisini çekebilecek içerikleri sunabilmek. Fakat bu tarz yaklaşımlar spam olarak algılanan ve kullanıcıyı olumsuz etkileyen yöntemler olarak görülüyor. Netflix ve Youtube daha önce izlediğiniz videoları size sunuyor. Bu yaklaşım aynı zamanda daha önce okuduğunuz, sevdiğiniz ve yorum yaptığınız içeriklere daha kolay erişimi sağlamak için kullanılabilir. Aynı zamanda daha önce okunan içeriği ayrı tutarak yeni içeriği öne sürmek adına da kullanılabilir. Örneğin; bir ev arama sitesine ikinci kez giren bir kişiye özel olarak daha önce arama yaptığı bölgeden ev ilanları göstermek etkileyici olabilir. Bu yöntemin daha da çeşitlenerek gelecekte daha da sık kullanılmaya başlanması çok muhtemel.

Kaynak

Facebook Sayfasını Zirvede Tutmak

Facebook’ta sayfa yönetimiyle ilgili temel bilgileri ve bilinmesi gereken stratejileri sıraladık. Bundan sonra daha çok sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar ve takipçileriniz için aktif, canlı, aynı zamanda ilgi çekici olmaya odaklanmanız gerekiyor.

İşte yapmanız gerekenler:

Farklı türde ve sık içerik paylaşın. Facebook’ta fotoğraf ve video gibi görsel içerikler her zaman daha çok ilgi çeker. Ancak bu gerekçeye dayanarak sadece bunlardan oluşan bir sayfada yeterli etkileşimi sağlayamazsınız. Daha çok beğenme ve etkileşim yakalayabilmek için belirli bir sıklıkta her türden içeriği sayfanızda paylaşmalısınız.

İçeriklerinizde anlamlı hikayeler olsun. İçerik stratejinizin tümüyle bir hikaye mantığına oturtulması etkileşimi artırmanız için püf noktalarından biridir. Durağan olmayan, mümkün olduğu kadar dinamik ve takipçilerinize paylaşabileceği mesajlar üretmelisiniz.

Öne Çıkar ve Gönderileri Yukarıya Sabitleme özelliklerini kullanın. Önemli bulduğunuz bir içeriği istediğiniz kadar Zaman Tüneli’nin yukarısında tutabiliyor oluşunuz, Facebook’un sunduğu en faydalı özelliklerden birisi. Facebook bununla birlikte sayfa yöneticilerine içeriklerini öne çıkarabilme fırsatı da sunuyor. Her iki özellik de içeriklerinize dikkat çekmek için ideal.

Gelen mesajları cevapsız bırakmayın. Muhtemelen Facebook sayfanızda yapabileceğiniz en kötü şey size gönderilen mesajları cevaplamamak olacaktır. Kullanıcılardan gelen mesajları, bildirimler bölümü aracılığıyla izleyerek hızla cevaplayabilir, bu sayede sadık bir takipçi kitlesine sahip olabilirsiniz. Unutmayın! Hayran kitlesini elde tutmak yenilerini kazanmaktan daha değerlidir.

Denemekten vazgeçmeyin. Size daha fazla yorum ve beğenme kazandıracak aynı zamanda paylaşılacak içerik tiplerini denemekten çekinmeyin. Kullanıcılar sayfanızı her ziyaret ettiğinde yeni bir şeyler görmek ister. Bu nedenle sayfanızın görünümde küçük değişiklikler yapın. Eğer yeteri kadar trafik gelmediğini düşünüyorsanız bilgilerinizi daha yaratıcı öğelerle yeniden güncelleyin.

Gözünüz istatistiklerde olsun. Facebook’ta iyi içerik üretmenin yanı sıra yönetim becerinizin istatistiklere yansımasını yorumlayabilmek de bir hayli önemli. Beğenme, hakkında konuşulma, erişim ve virallik gibi tabloları her gün derinlemesine incelemelisiniz.